16 SPOOKS-Amateur Trophy
CSI Amateurs: Small Tour
Jumping competition in two phases
Height: 1.15 m

OFFICIAL RESULT  

Placed competitors
 
1.519 Landora Carmichael, Tess GBR 250 EUR  0 penalties 29.90 sec
  B 16-j.S /GBR14074/B: Tess Carmichael  Phase 2
 
2.411 Quattro E Haber, Karin SUI 200 EUR  0 penalties 31.85 sec
  SCHI 11-j.W v.Quinar/M.v.Coriander/HOLST/103EL91/B: Haber Karin  Phase 2
 
3.447 Acoraya Ratnasingham, Neelen Jonathan MAS 150 EUR  0 penalties 32.09 sec
  F 10-j.S v.Corland/M.v.Sit This One Out/KWPN/103NK28/B: Ratnasingham,Neelan  Phase 2
 
4.537 Conland G Fogelquist, Matilda SWE 100 EUR  0 penalties 32.34 sec
  DB 9-j.W v.Contendro II/M.v.Lansing/HOLST/103TA79/B: Grimm,Katrin  Phase 2
 
5.493 Feodora Sagel, Carolin GER 70 EUR  0 penalties 34.78 sec
  B 7-j.S v.French Kiss/M.v.Playmate xx/WESTF/103VJ06/B: Sudheimer Hof/Thomas Sagel  Phase 2
 
6.531 Winnie Wilcke, Niklas Jakob GER 55 EUR  0 penalties 34.84 sec
  SCHI 12-j.S v.Quite Easy/M.v.Cantus/KWPN/103IL02/B: Kersten,Pieter  Phase 2
 
7.475 Mr.Bojangles Beggerow, Clara GER 40 EUR  0 penalties 36.55 sec
  DB 7-j.H v.Quicksilber/M.v.Acord II/HANN/104RB89/B: Berggerow,Dr.Matthias & Clara  Phase 2
 
8.494 Quadea Sagel, Carolin GER 30 EUR  0 penalties 36.65 sec
  B 6-j.S v.Quintender/M.v.Graf Grannus/HANN/104PQ69/B: Sudheimer Hof/Thomas Sagel  Phase 2
 
9.404 Casiopea Rukmana, Danny INA 30 EUR  0 penalties 37.78 sec
  B 9-j.S v.Cassilius/M.v.Cassini I/104SU75/B: Danny Rukmana  Phase 2
 
10.480 Cleverboy R Wilcke, Niklas Jakob GER 25 EUR  0 penalties 42.16 sec
  B 8-j.W v.Cyrano de Bergerac/M.v.Phantom/BAWUE/103YM35/B: Wilcke,Niklas Jakob  Phase 2
 
11.420 Chelsea Müller, Ivette GER 25 EUR  4 penalties 32.35 sec
  SCHI 7-j.S v.Chambertin/M.v.Corrado I/HOLST/104CZ78/B: Müller,Ivette  Phase 2
 
12.437 Norremollehoj's Candy Keunecke, Sabrina GER 25 EUR  4 penalties 32.96 sec
  HB 8-j.S v.Carmarque/DWB/104QL42/B: Keunecke,Sabrina  Phase 2
 
Other, non-placed competitors
 
13.509 Landfreund CR Wieland, Miriam GER   4 penalties 34.13 sec
  DB 17-j.H v.Landjunge/M.v.Romino/OLDBG/SYR00152/B: RS Pferde- & Vermörgensverw. G  Phase 2
 
14.528 Lordess Meinig, Nicole GER   4 penalties 34.67 sec
  B 13-j.S v.Levisto/M.v.Kai/BRAND/102ZI32/B: Laub,Malte  Phase 2
 
15.542 Colani ZB Gröning, Caroline GER   4 penalties 35.01 sec
  B 11-j.W v.Collin L/M.v.Dupont/RHEIN/103SK59/B: Gröning,Caroline  Phase 2
 
16.529 Cardoso Widmayer, Philine GER   4 penalties 35.49 sec
  7-j.W v.Contendro I/M.v.Landjonker/OLDBG/104UF83/B: Widmayer,Philipp  Phase 2
 
17.464 Rea Rouee Knutzen, Inka GER   4 penalties 35.60 sec
  B 13-j.S v.Rilke/WESTF/104UB67/B: Knutzen,Inka  Phase 2
 
18.490 Lanciano Kern, Kristin GER   4 penalties 38.10 sec
  DB 12-j.W v.Lancer II/M.v.Contender/HOLST/103CO64/B: Kern,Kristin  Phase 2
 
19.402 Skippy The Eagle Bomberg, Titus GER   4 penalties 38.44 sec
  B 8-j.H v.Stalypso/104II34/B: Bomberg,Yfke Malin  Phase 2
 
20.512 Laptop 23 Iijima, Satoe JPN   4 penalties 42.68 sec
  SCHI 10-j.H v.Ladas/M.v.Capitol I/HOLST/103ZD63/B: Iijima,Shigeru  Phase 2
 
21.406 Campari Aust, Emilie GER   6 penalties 50.29 sec
  F 11-j.W v.Chasseur I/M.v.Sendbote/HANN/104GJ91/B: Aust,Stefan  Phase 2
 
22.400 Caius Scharffetter, Moritz GER   8 penalties 37.21 sec
  SCHI 14-j.W v.Compliment/M.v.Landadel/HANN/104UA97/B: Wichmann,Familie  Phase 2
 
23.492 Christobal Sagel, Thomas GER   eliminated
  B 10-j.W v.Cayetano L/M.v.Pilot/WESTF/102ZO04/B: Sudheimer Hof/Thomas Sagel  Phase 2
 
23.545 Sella Ronda Distel, Pia-Luise GER   eliminated
  B 10-j.S v.San Brasil/103VP34/B: Distel,Pia-Luise  Phase 2
 
25.435 Candice Forkert, Clarissa GER   4 penalties 40.94 sec
  B 9-j.S v.Contender/M.v.Cor de la Bryere/HOLST/103GG15/B: Bergmann,Ulrike  Phase 1
 
26.415 Bel Etage Dassler, Carol-Ann GER   4 penalties 41.74 sec
  B 10-j.S v.Cartani/M.v.Alasca/HOLST/104GQ84/B: Dassler,Carol-Ann  Phase 1
 
27.459 Fyrst Palton Castedello, Sissy Mercedes GER   4 penalties 44.26 sec
  F 6-j.H v.For Pleasure/M.v.Palton/HOLST/104QZ93/B: Castedello,Sissy Mercedes  Phase 1
 
28.430 Charisma B Villmann, Manfred GER   4 penalties 46.22 sec
  R 11-j.S v.Conteur/M.v.Acord II/HANN/102ZJ10/B: Angelika Keil und Mark Woestmann  Phase 1
 
29.416 Aeronautik Ostmeier, Martin GER   4 penalties 47.26 sec
  R 9-j.W v.Acobat II/M.v.Calvaro/OS/103UI53/B: Ostmeier,Martin  Phase 1
 
30.547 Lysander Eggersmann, Elisabeth GER   4 penalties 50.75 sec
  B 17-j.W v.Lancianos/M.v.Mowgli/HOLST/104UO46/B: Eggersmann,Sandra  Phase 1
 
31.548 Pauline wills wissen Ledwon, Lea GER   4 penalties 51.10 sec
  F 6-j.S v.Perigueux/M.v.Charmeur/HANN/104UR26/B: Miehe,Tordis  Phase 1
 
32.436 George Pepper Keunecke, Sabrina GER   4 penalties 54.01 sec
  B 17-j.W v.Grundstein II/OLDBG/104QL37/B: Keunecke,Margret  Phase 1
 
33.502 Crispy Haht, Patrick GER   6 penalties 64.88 sec
  F 10-j.W v.Cobra/M.v.Hornet Rose/ZANG/103JW30/B: Franz,Carlotta  Phase 1
 
34.477 C'Est Pippilotta Keßler, Julia GER   8 penalties 48.92 sec
  DB 7-j.S v.Capriol/M.v.San Juan/MECKL/103UZ53/B: Kessler,Julia  Phase 1
 
35.429 Albasso Villmann, Manfred GER   8 penalties 50.16 sec
  F 10-j.W v.Albatros/M.v.Argentinus/OLDBG/103TV68/B: Villmann,Manfred  Phase 1
 
36.508 Conzita V.A. Smith, Mandy GER   9 penalties 73.51 sec
  B 8-j.S v.Contender/M.v.Lorentin I/HOLST/104FY97/B: Smith,Mandy  Phase 1
 
37.500 Quantico 14 Smirnov, Sergey RUS   11 penalties 82.34 sec
  B 10-j.H v.Quintender/M.v.Caretano Z/OS/103FS22/B: Smirnova,Ludmila  Phase 1
 
38.421 Amanico Büttner, Britta GER   12 penalties 43.77 sec
  SCHI 16-j.W v.Amani/M.v.Gardestern/HANN/GER42704/B: Claus Büttner  Phase 1
 
39.440 Quirin 27 Atock, Georgina IRL   12 penalties 46.27 sec
  F 8-j.S v.Quantum/M.v.Carthago/HOLST/104LZ80/B: Atock,Georgina  Phase 1
 
40.513 Cally Niemann, Tanita GER   12 penalties 50.16 sec
  DB 13-j.S v.Conteros/M.v.Parameter/OLDBG/102PF48/B: Niemann,Tanita  Phase 1
 
41.536 GK Lorbas Gerdes, Marie GER   eliminated
  B 12-j.H v.Lerano/M.v.Caletto II/HOLST/102TH22/B: Kummetz Manfred/Gestüt Kriseby  Phase 1
 
41.550 Sternchen Abrams, Jil GER   eliminated
  DB 13-j.S v.Limbus/M.v.Joliot/HOLST/102QY29/B: Abrams,Simone  Phase 1
 
41.471 Carlotta Lisa Lüdicke, Julia GER   eliminated
  B 7-j.S v.Chasseur I/M.v.Aletto/HANN/104NN47/B: Lüdicke,Julia  Phase 1
 
41.452 Lolita N Thoma, Gabriela GER   eliminated
  B 13-j.S v.Lamentos/M.v.Grannus/OLDBG/103AZ90/B: Thoma,Gabriela  Phase 1
 
41.484 Genesis Vargas, Maria Margarita VEN   eliminated
  B 9-j.H v.Toulon/M.v.Mans Sissipia/BWP/103XX38/B: Margarita Vargas de Borbon  Phase 1
 
41.501 Une Star de St Simeon Smirnov, Sergey RUS   eliminated
  B 7-j.S v.Capital/M.v.Brilloso/SF/104FD62/B: Polti Vania + CC Sport Pferde GmbH  Phase 1
 

Data of competition:
 
 Judges:  C.Schlicht (GER)  Total prize money:
1000 EUR
 P.Nissen (GER)


Back